Przejdź do głównej zawartości

Kąpieliska Jeziora Nezyderskiego cz. I – Neusiedler See (nord) ⑧

Jezioro Nezyderskie (Neusiedler See) w północnej części Burgenladu, jest jednym z dwóch dużych austriackich akwenów. Pisałem o nim szerzej w poście ➤„Austriackie morze”. Obecnie zapraszam na północne i wschodnie wybrzeże jeziora, do trzech tutejszych kąpielisk. Jest już jesień, tłumy wczasowiczów wyjechały, jednostki pływające powoli odstawiane są do hangarów, można w ciszy pospacerować ciesząc się październikowym słońcem.
ciesząc się październikowym słońcem
Centrum Breitenbrunn am Neusiedler See leży 4 kilometry od jeziora. Na wybrzeże jedziemy malowniczą drogą pomiędzy winnicami. Po drodze mijamy rowerzystów wędrujących jednym z najwspanialszych szlaków rowerowych w Europie, wiodącym wokół jeziora. Zresztą cały ten region to raj dla cyklistów. W miejscu, do którego kiedyś docierały wody jeziora, czuwa św. Jan Nepomucen. Dalej po obu stronach drogi rozciąga się pas szuwarów.
malowniczą drogą między winnicami
raj dla rowerzystów
czuwa św. Jan Nepomucen
Wreszcie, po prawej stronie pojawia się wąski kanał, na którym cumują kolorowe łodzie. Dalej otwiera się jezioro z dużym portem jachtowym. Tu też znajduje się przystań statków wycieczkowych, właśnie jeden z nich wraca, być może z ostatniego rejsu w tym roku.
wąski kanał, na którym cumują łodzie
przystań statków wycieczkowych
Teren kąpieliska porasta trawa. Komu za dużo słońca, może schronić się pod trzcinowym parasolem. Plaża jest kamienista, więc babki z piasku nie ustawimy.
teren kąpieliska porasta trawa
komu za dużo słońca, może schronić się pod parasolem
Charakterystycznym obiektem kąpieliska jest niewielka, biało-niebieska latarnia. Postawione za nią, liczne baraki klubów jachtowych sprawiają wrażenie bałaganu. Lepiej więc skierować się w stronę wody. Pusty dziś pomost zachęca do spaceru, szkoda tylko, że mocno wieje. Nie przeszkadza to mewom, które rządkiem zasiadły na barierce wyznaczającej koniec akwenu dopuszczonego do kąpieli.
charakterystycznym obiektem jest biało-niebieska latarnia
pusty dziś pomost zachęca do spaceru
które rządkiem zasiadły na barierce
Kąpielisko w stolicy regionu Neusielder See, Strandbad Neusiedl am See, jest zdecydowanie lepiej zagospodarowane. Choć miasto również nie leży bezpośrednio nad jeziorem, do kąpieliska jest tu bliżej, około 2 km. Układ kąpieliska jest podobny, jak tego w Breitenbrunn. Po prawej stronie port jachtowy i przystań statków wycieczkowych.
po prawej przystań statków wycieczkowych
Przy wejściu stoi duża restauracja, ale lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie restauracji zbudowanej na samym nabrzeżu. Można usiąść na obszernym tarasie albo w przeszklonym pawilonie. Przed nami mała przystań ograniczona pomostem z palmami i ławkami. Za molem jezioro obramowane w dali pasmem niskich wzgórz.
przed nami mała przystań
„Plażę” stanowi zadrzewiony teren pokryty trawą. Plażowiczów już nie ma, dziś gospodaruje tu tylko stado kaczek. Na maleńkim fragmencie nabrzeże wysypane jest piaskiem. Pozostała część nabrzeża jest zabezpieczona drewnianą ścianką oporową. Nieco dalej dochodzimy do pola startowego kitesurfingu. Ten rodzaj aktywności jest na jeziorze bardzo popularny. Dalszy teren jest niedostępny dla turystów, zajmują go prywatne nabrzeża.
gospodaruje tu stado kaczek
na maleńkim fragmencie nabrzeże wysypane jest piaskiem

Jedyną miejscowością, która leży bezpośrednio nad Jeziorem Nezyderskim jest Podersdorf am See, położony na wschodnim wybrzeżu akwenu. Nic więc dziwnego, że tu znajduje się największy i najbardziej popularny ośrodek kąpielowy nad jeziorem. Kąpielisko rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża. Pośrodku usytuowano deptak prowadzący do obszernego mola z latarnią. Jest tu też przystań statków pasażerskich i mała kawiarnia. Tuż obok znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego.
deptak prowadzi do mola z latarnią
Płatne kąpielisko dzieli się na dwie części usytuowane po obu stronach mola. Teren wypoczynkowy jest szeroki, porośnięty trawą, z niewielkim zadrzewieniem i kamienistym nabrzeżem. Przy południowej plaży znajduje się niewielki port jachtowy. Małe wysepki i trzcinowiska dodają otoczeniu naturalności.
teren wypoczynkowy porośnięty jest trawą
z niewielkim zadrzewieniem
i kamienistym wybrzeżem
Kończymy spacer wzdłuż wybrzeża przy południowym ogrodzeniu płatnego kąpieliska. Dalej można dotrzeć do większych przystani jachtowych i pola kempingowego. Krótki jesienny dzień zmusza nas jednak do powrotu.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O kopalniach na Węgrzech – Centralne Muzeum Górnictwa w Sopron ⑩

Czy wiecie, że przez kilka wieków w epoce średniowiecza na Węgrzech miało miejsce 30-35% światowego wydobycia złota? Węgry były wówczas liczącym się ośrodkiem górniczym. Choć z górnictwa węgierskiego pozostało już niewiele, to nadal w całym kraju można znaleźć pamiątki dawnej świetności tej branży. My znaleźliśmy niezwykle interesujące ślady górnictwa węglowego w Sopron. Właśnie tutaj, w Górach Sporońskich (Soproni-Hegyseg), przez 200 lat znajdował się największy ośrodek górnictwa węglowego w kraju. Według legendy w 1753 r. pasterz ze wsi Bánfalva znalazł „palące się kamienie”, czyli węgiel. W 1789 r. we wsi Brennbergbánya założono kopalnię, która działała do 1952 r. Tutejsza kopalnia była najgłębsza na Węgrzech. W budynku maszyny wyciągowej znajduje się niewielkie muzeum górnictwa (Bányászati Emlékház). Pokonaliśmy sporo kilometrów krętą górską drogą, wąską i niebezpieczną w czasie ulewy, która nam towarzyszyła, by odnaleźć to muzeum. Po kilkakrotnym wpadaniu w ślepe odnogi drogi, z…

Dwa kamieniołomy (Węgry/Austria) ⑧ i ③

Czy kamieniołomy mogą być interesującym celem turysty nie będącego fascynatem geologii? Próbujemy się o tym przekonać podczas wyjazdu do Burgenlandu, krainy na granicy Austrii i Węgier. Tu, po dwóch stronach granicy, można zwiedzić dwa kamieniołomy.
Na początek zajrzyjmy do kamieniołomu węgierskiego. Tuż obok Sopron, jednego z największych węgierskich miast, położona jest miejscowość Fertőrákos. W jej zachodniej części, tuż obok drogi, znajduje się parking i wejście do kamieniołomu Fertőrákosi Kofejto. Od wejścia kierujemy się w górę na ścieżkę prowadzącą łąkami wokół kamieniołomu. W kierunku północnym roztacza się stąd widok na Jezioro Nezyderskie. Wąski pasek jeziora (jesteśmy zbyt nisko, by dojrzeć rozległość tego największego jeziora Austrii rozciągającego się na długości 34 km, z czego niewielka część znajduje się na Węgrzech) obramowany jest niskim pasmem wzgórz wyznaczającym północną granicę Burgenlandu. Przed jeziorem, po jego węgierskiej stronie, widać rozległy obszar nieuży…

Austriackie morze – Neusiedler See ⑧

Stepowe jezioro w alpejskim kraju? To może wydawać się niewiarygodne, ale jest jak najbardziej prawdziwe. I to kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju. Choć podręczniki geografii podają, że największym jeziorem Austrii jest Jezioro Bodeńskie, to można śmiało nadać ten tytuł właśnie Jezioru Nezyderskiemu (Neusiedler See).Dużo większe Jezioro Bodeńskie, tylko w niewielkim fragmencie leży na terenie Austrii. Co prawda Neusiedler See również jest jeziorem granicznym, ale zdecydowanie większa jego część należy do Austrii (reszta do Węgier). Ponad 30 km długości i kilka km szerokości. Około 1,4 razy większe od największego jeziora (Śniardwy) w Polsce. Prawdopodobnie najlepsze miejsce na letni wypoczynek nad wodą na terenie Austrii, co powoduje, że latem wszystkie okoliczne ośrodki wypoczynkowe są przepełnione. Jezioro jest płytkie, w najgłębszym miejscu nie przekracza 2 m, dlatego jego wody są nieprzejrzyste. Ponadto zdecydowana większość jego brzegów jest porośnięta trzcinowiskami. Z t…