Przejdź do głównej zawartości

Austriackie morze – Neusiedler See ⑧

Stepowe jezioro w alpejskim kraju? To może wydawać się niewiarygodne, ale jest jak najbardziej prawdziwe. I to kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju.
Choć podręczniki geografii podają, że największym jeziorem Austrii jest Jezioro Bodeńskie, to można śmiało nadać ten tytuł właśnie Jezioru Nezyderskiemu (Neusiedler See). Dużo większe Jezioro Bodeńskie, tylko w niewielkim fragmencie leży na terenie Austrii. Co prawda Neusiedler See również jest jeziorem granicznym, ale zdecydowanie większa jego część należy do Austrii (reszta do Węgier). Ponad 30 km długości i kilka km szerokości. Około 1,4 razy większe od największego jeziora (Śniardwy) w Polsce. Prawdopodobnie najlepsze miejsce na letni wypoczynek nad wodą na terenie Austrii, co powoduje, że latem wszystkie okoliczne ośrodki wypoczynkowe są przepełnione.
Prawdopodobnie najlepsze miejsce na letni wypoczynek nad wodą
Jezioro jest płytkie, w najgłębszym miejscu nie przekracza 2 m, dlatego jego wody są nieprzejrzyste. Ponadto zdecydowana większość jego brzegów jest porośnięta trzcinowiskami. Z tego powodu uprawia się tu głównie sporty wodne, a plażowanie i kąpiele odbywają się w ośrodkach kąpielowych położonych przy brzegach jeziora.
większość jego brzegów jest porośnięta trzcinowiskami
uprawia się tu głównie sporty wodne
Dojście do kąpielisk możliwe jest po groblach łączących przybrzeżne miejscowości z portami i kąpieliskami. Na całym wybrzeżu jest tylko jedna miejscowość z bezpośrednim dostępem do jeziora – Podersdorf am See i tu też znajduje się największe nad jeziorem kąpielisko. Latarnię stojącą na końcu mola w Podersdorf zobaczymy we wszystkich folderach turystycznych z Neusiedler See – jako jego wizytówkę.
tylko jedna miejscowość z bezpośrednim dostępem do jeziora
Latarnię w Podersdorf zobaczymy we wszystkich folderach turystycznych
Najładniejszą miejscowością nad jeziorem jest z kolei leżące po przeciwnej stronie Rust. Wyróżnia się malowniczą starówką, dziesiątkami bocianich gniazd na dachach kamienic i takąż ilością winiarni. Kilometrowa grobla prowadzi od starówki do portu jachtowego. Mają tu też swoją przystań stateczki spacerowe. Uwaga, dojazd samochodem może okazać się dość drogi, bo wjazd do portu jest płatny.
Wyróżnia się malowniczą starówką
i takąż ilością winiarni
grobla prowadzi do portu jachtowego
Leżące kilka kilometrów na południe od Rust, Mörbisch am See jest niewielką, senną miejscowością, pozbawioną szczególnych atrakcji. Znane jest głównie z corocznego festiwalu Seefestspiele kierowanego do miłośników operetki. Festiwal odbywa się latem i trwa ok. 1,5 miesiąca. Przy porcie zbudowano w tym celu nowoczesne centrum festiwalowe. Tutaj dla odmiany parkingi są bezpłatne. Na parkingu można zostawić samochód i udać się stąd w rejs jednym z wycieczkowych statków. Na przykład do położonego po przeciwnej stronie jeziora, Illmitz. Kilka migawek z takiego rejsu prezentuje nasz film.
Przy porcie zbudowano nowoczesne centrum festiwalowe
można udać się stąd w rejs jednym z wycieczkowych statków.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O kopalniach na Węgrzech – Centralne Muzeum Górnictwa w Sopron ⑩

Czy wiecie, że przez kilka wieków w epoce średniowiecza na Węgrzech miało miejsce 30-35% światowego wydobycia złota? Węgry były wówczas liczącym się ośrodkiem górniczym. Choć z górnictwa węgierskiego pozostało już niewiele, to nadal w całym kraju można znaleźć pamiątki dawnej świetności tej branży. My znaleźliśmy niezwykle interesujące ślady górnictwa węglowego w Sopron. Właśnie tutaj, w Górach Sporońskich (Soproni-Hegyseg), przez 200 lat znajdował się największy ośrodek górnictwa węglowego w kraju. Według legendy w 1753 r. pasterz ze wsi Bánfalva znalazł „palące się kamienie”, czyli węgiel. W 1789 r. we wsi Brennbergbánya założono kopalnię, która działała do 1952 r. Tutejsza kopalnia była najgłębsza na Węgrzech. W budynku maszyny wyciągowej znajduje się niewielkie muzeum górnictwa (Bányászati Emlékház). Pokonaliśmy sporo kilometrów krętą górską drogą, wąską i niebezpieczną w czasie ulewy, która nam towarzyszyła, by odnaleźć to muzeum. Po kilkakrotnym wpadaniu w ślepe odnogi drogi, z…

Dwa kamieniołomy (Węgry/Austria) ⑧ i ③

Czy kamieniołomy mogą być interesującym celem turysty nie będącego fascynatem geologii? Próbujemy się o tym przekonać podczas wyjazdu do Burgenlandu, krainy na granicy Austrii i Węgier. Tu, po dwóch stronach granicy, można zwiedzić dwa kamieniołomy.
Na początek zajrzyjmy do kamieniołomu węgierskiego. Tuż obok Sopron, jednego z największych węgierskich miast, położona jest miejscowość Fertőrákos. W jej zachodniej części, tuż obok drogi, znajduje się parking i wejście do kamieniołomu Fertőrákosi Kofejto. Od wejścia kierujemy się w górę na ścieżkę prowadzącą łąkami wokół kamieniołomu. W kierunku północnym roztacza się stąd widok na Jezioro Nezyderskie. Wąski pasek jeziora (jesteśmy zbyt nisko, by dojrzeć rozległość tego największego jeziora Austrii rozciągającego się na długości 34 km, z czego niewielka część znajduje się na Węgrzech) obramowany jest niskim pasmem wzgórz wyznaczającym północną granicę Burgenlandu. Przed jeziorem, po jego węgierskiej stronie, widać rozległy obszar nieuży…