Przejdź do głównej zawartości

Droga pątnicza nad Jeziorem Nezyderskim – kalwaria w Neusiedl am See ④

Jerozolima przez wieki przechodziła z rąk do rąk. Pielgrzymka do grobu Jezusa była więc często niebezpieczna lub wręcz niemożliwa. Z tego powodu już od XV w. w różnych miejscach Europy zaczęły powstawać kalwarie naśladujące w jakiś sposób kaplice jerozolimskiej Golgoty. Na jedną z takich kalwarii natrafiamy w wędrówce wokół Jeziora Nezyderskiego (Neusiedler See).
Tutejsze założenie powstało późno, bo dopiero w końcu XIX w. W 1871 r. mieszczanin Paul Schmükl wystawił niewielki zespół kaplic na wzgórzu dominującym nad Neisiedl am See.
Kalwaria (Kalvarienberg) znajduje się na wschodnim krańcu miasta i zajmuje niewielki, ale stromy pagórek. Dojście do kalwarii prowadzi przez niewielki skwer. Wita nas biała Pieta z 1763 r. Na froncie postumentu sugestywny ogień piekielny, w którym smażą się grzesznicy. Poniżej inskrypcja z wołaniem o litość.
Wita nas biała Pieta
Centralną alejką w szpalerze kasztanowców dochodzimy do barokowej kaplicy z 1739 r. W niszy nad wejściem figurka Immaculaty, czyli Matki Bożej Niepokalanej. Po prawej mijamy figurę św. Jakuba w kapeluszu, z pielgrzymim kijem. Figurę wystawiono w podzięce fundatorowi drogi krzyżowej – Jakubowi Schaffrianowi. Z tego miejsca zobaczymy panoramę kalwarii.
Z tego miejsca zobaczymy panoramę kalwarii
Droga krzyżowa prowadzi stromym, zachodnim stokiem wzgórza, trzema zakosami, przy których rozmieszczono 11 stacji. Stacje zbudowane są z bloczków z jasnej cegły. W zakratowanych niszach widzimy przedstawienia kolejnych stacji na drodze Jezusa.
przedstawienia kolejnych stacji drogi Jezusa
Dwunastą stacją jest biała Boża Męka. Pan Jezus umiera na krzyżu w obecności Matki oraz świętego Jana.
Jezus umiera na krzyżu w obecności św. Jana
Ostatnim obiektem kalwarii jest kaplica, w której z dwóch stron umieszczono dwie stacje drogi krzyżowej. Z przodu przedstawienie zdjęcia z krzyża (stacja XIII), a z tyłu złożenie do grobu (stacja XIV).
Warto zatrzymać się w tym miejscu dłużej, gdyż wzgórze kalwaryjskie jest dobrym punktem widokowym. Umieszczona tu tablica pomaga w opisie roztaczającej się stąd panoramy. Na południu widać całe Jezioro Nezyderskie. Niestety widoczność w tym kierunku bywa nienajlepsza, bo patrzymy w stronę słońca. Poza tym zobaczymy stąd całe miasto wraz z okolicami. Na północy dostrzeżemy m.in. wysoką wieżę hotelu „Pannonia” w pobliskim Parnsdorf. Droga krzyżowa kończy się nieco poniżej szczytu, dla lepszego widoku można podejść nieco wyżej. Wzgórze jest jednym z najwyższych w tej okolicy, liczy 160 m n.p.m.
zobaczymy stąd całe miasto z okolicami

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O kopalniach na Węgrzech – Centralne Muzeum Górnictwa w Sopron ⑩

Czy wiecie, że przez kilka wieków w epoce średniowiecza na Węgrzech miało miejsce 30-35% światowego wydobycia złota? Węgry były wówczas liczącym się ośrodkiem górniczym. Choć z górnictwa węgierskiego pozostało już niewiele, to nadal w całym kraju można znaleźć pamiątki dawnej świetności tej branży. My znaleźliśmy niezwykle interesujące ślady górnictwa węglowego w Sopron. Właśnie tutaj, w Górach Sporońskich (Soproni-Hegyseg), przez 200 lat znajdował się największy ośrodek górnictwa węglowego w kraju. Według legendy w 1753 r. pasterz ze wsi Bánfalva znalazł „palące się kamienie”, czyli węgiel. W 1789 r. we wsi Brennbergbánya założono kopalnię, która działała do 1952 r. Tutejsza kopalnia była najgłębsza na Węgrzech. W budynku maszyny wyciągowej znajduje się niewielkie muzeum górnictwa (Bányászati Emlékház). Pokonaliśmy sporo kilometrów krętą górską drogą, wąską i niebezpieczną w czasie ulewy, która nam towarzyszyła, by odnaleźć to muzeum. Po kilkakrotnym wpadaniu w ślepe odnogi drogi, z…

Dwa kamieniołomy (Węgry/Austria) ⑧ i ③

Czy kamieniołomy mogą być interesującym celem turysty nie będącego fascynatem geologii? Próbujemy się o tym przekonać podczas wyjazdu do Burgenlandu, krainy na granicy Austrii i Węgier. Tu, po dwóch stronach granicy, można zwiedzić dwa kamieniołomy.
Na początek zajrzyjmy do kamieniołomu węgierskiego. Tuż obok Sopron, jednego z największych węgierskich miast, położona jest miejscowość Fertőrákos. W jej zachodniej części, tuż obok drogi, znajduje się parking i wejście do kamieniołomu Fertőrákosi Kofejto. Od wejścia kierujemy się w górę na ścieżkę prowadzącą łąkami wokół kamieniołomu. W kierunku północnym roztacza się stąd widok na Jezioro Nezyderskie. Wąski pasek jeziora (jesteśmy zbyt nisko, by dojrzeć rozległość tego największego jeziora Austrii rozciągającego się na długości 34 km, z czego niewielka część znajduje się na Węgrzech) obramowany jest niskim pasmem wzgórz wyznaczającym północną granicę Burgenlandu. Przed jeziorem, po jego węgierskiej stronie, widać rozległy obszar nieuży…

Austriackie morze – Neusiedler See ⑧

Stepowe jezioro w alpejskim kraju? To może wydawać się niewiarygodne, ale jest jak najbardziej prawdziwe. I to kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju. Choć podręczniki geografii podają, że największym jeziorem Austrii jest Jezioro Bodeńskie, to można śmiało nadać ten tytuł właśnie Jezioru Nezyderskiemu (Neusiedler See).Dużo większe Jezioro Bodeńskie, tylko w niewielkim fragmencie leży na terenie Austrii. Co prawda Neusiedler See również jest jeziorem granicznym, ale zdecydowanie większa jego część należy do Austrii (reszta do Węgier). Ponad 30 km długości i kilka km szerokości. Około 1,4 razy większe od największego jeziora (Śniardwy) w Polsce. Prawdopodobnie najlepsze miejsce na letni wypoczynek nad wodą na terenie Austrii, co powoduje, że latem wszystkie okoliczne ośrodki wypoczynkowe są przepełnione. Jezioro jest płytkie, w najgłębszym miejscu nie przekracza 2 m, dlatego jego wody są nieprzejrzyste. Ponadto zdecydowana większość jego brzegów jest porośnięta trzcinowiskami. Z t…