Przejdź do głównej zawartości

Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy ⑩

Czy jest sympatyczniejszy czas w roku, od grudniowego okresu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia? Jeśli odpowiadacie na to pytanie przecząco, niewątpliwie nie trzeba was zachęcać do spędzania czasu na bożonarodzeniowych jarmarkach. Dziś zapraszamy na wiedeński Weihnachtsmarkt. W zasadzie trzeba tu zastosować liczbę mnogą, bo corocznie w stolicy Austrii odbywa się kilkanaście takich przedświątecznych jarmarków, przy czym ich liczba zmienia się w kolejnych latach. Każdy z jarmarków ma swoją specyficzną atmosferę, choć zawartość świątecznych kramów zasadniczo nie różni się. Ponadto zupełnie inny jest ich odbiór w ciągu dnia, kiedy stoiska oświetlone są słońcem, a inny wieczorem, w blasku niezliczonych, różnokolorowych świateł. Wieczorami na jarmarkach jest też zdecydowanie tłoczniej.
Główny i zarazem największy wiedeński jarmark rozkłada się na Placu Ratuszowym (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz), tuż przy Ringu. Rozległość jarmarku i ilość turystów powoduje, że chodząc w grupie, mamy tu największą szansę wzajemnie pogubić się, co w erze telefonów komórkowych nie jest już zbytnim problemem. Jarmark zajmuje niemal cały plac. Z jednej strony rozświetlony wieczorem wiedeński ratusz, stanowiący tło jarmarku, z drugiej, tuż za Ringiem, oświetlona opera, do której wieczorem zjeżdżają się elegancko ubrani melomani. Chcąc chwilę odpocząć od zgiełku, można schować się w zadrzewionych alejkach z boku placu. Ale uwaga, bo w tym roku alejki mają być przekształcone w tory dla łyżwiarzy, więc sytuacja może się istotnie zmienić.
Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz
można pogubić się
Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz
Kolejny popularny jarmark, zwany wioską świąteczną (Weihnachtsdorf Maria Theresienplatz) znajduje się na Maria-Theresien-Platz, czyli placu położonym pomiędzy Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum), a Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum). Kramy rozłożone są w alejkach wokół pomnika cesarzowej Marii Teresy. Z racji ograniczoności miejsca jest to bodaj najciaśniejszy wiedeński jarmark.
Weihnachtsdorf Maria Theresienplatz
Weihnachtsdorf Maria Theresienplatz
najciaśniejszy wiedeński jarmark
W centralnym punkcie Wiednia, przy katedrze św. Szczepana natrafiamy na Weihnachtsmarkt am Stephansplatz. To niewielki jarmark, ale bardzo popularny z racji swojego położenia. Kramy rozłożone są wokół katedry, więc trafia tu każdy turysta spacerujący po starym mieście.
Weihnachtsmarkt am Stephansplatz
Weihnachtsmarkt am Stephansplatz
trafia tu każdy spacerujący po starym mieście
Bardzo kameralny jarmark znaleźć można tuż pod Hofburgiem, na niewielkim Michaelerplatz (K.u.K Weihnachtsmarkt am Michaelerplatz). Nie ma tu zazwyczaj tłumów turystów, głośnej muzyki. Tutejsze kramy oferują nieco inny, bardziej wyszukany i zazwyczaj droższy towar.
K.u.K Weihnachtsmarkt am Michaelerplatz
Nie ma tu zazwyczaj tłumów turystów
K.u.K Weihnachtsmarkt am Michaelerplatz
kramy oferują nieco inny, bardziej wyszukany i zazwyczaj droższy towar
W obrębie Ringu urządzany jest również jarmark rękodzielniczy Am Hof (Kunsthandwerk Am Hof). Nastawiony na wyroby rzemieślnicze jarmark jest raczej kompaktowy. Na niewielkim terenie, zamkniętym pomiędzy starymi kamienicami gęsto ustawione są kramy z wyrobami artystycznymi i punkty gastronomiczne.
Kunsthandwerk Am Hof
jarmark jest raczej kompaktowy
Kunsthandwerk Am Hof
Tuż obok trafiamy na bodajże najstarszy jarmark wiedeński, którego tradycja sięga aż 1772 r., choć w czasach współczesnych zorganizowano go ponownie w 1987 r. To Altwiener Christkindlmarkt auf der Freyung na trójkątnym placu najstarszej części austriackiej stolicy. Być może jest to najmniejszy wiedeński jarmark, ale cechuje go luźniejsza atmosfera. Nasz ulubiony jarmark jest dobrym miejscem na skosztowanie austriackich przysmaków oraz ogrzanie się gorącymi kasztanami i grzańcem. Atrakcją są tu sceniczne występy dla dzieci i dorosłych, koncerty orkiestr dętych, kuglarzy, chórów, czy warsztaty artystyczne dla dzieci.
Altwiener Christkindlmarkt auf der Freyung
Altwiener Christkindlmarkt auf der Freyung
najstarszy jarmark wiedeński
W centrum miasta znajduje się również bożonarodzeniowy jarmark na Placu Karola (Christkindlmarkt am Karlsplatz), u stóp kościoła św. Karola Boromeusza. Wyróżnia się instalacjami artystycznymi i odbywającymi się tu koncertami na żywo.
Christkindlmarkt am Karlsplatz
Christkindlmarkt am Karlsplatz
u stóp kościoła św. Karola Boromeusza
Swoje jarmarki mają też najważniejsze rezydencje pałacowe Wiednia – Schönbrunn i Belvedere. Z racji imperialnego otoczenia wyróżniają się szczególnym dostojeństwem. Weihnachtsmarkt Schloss Schönbrunn, rozłożony na rozległym placu przed pałacem,jest najbardziej przestronnym jarmarkiem. Dzięki temu nie ma tu swego rodzaju rozgardiaszu cechującego pozostałe wiedeńskie jarmarki. Tutejszy jarmark jest jednym z nielicznych, które po świętach przekształcają się w Jarmarki Noworoczne.
Weihnachtsmarkt Schloss Schönbrunn
na rozległym placu przed pałacem
Weihnachtsmarkt Schloss Schönbrunn
Równie piękne, barokowe otoczenie cechuje świąteczną wioskę w parku przy pałacu Belvedere (Weihnachtsdorf vor dem Schloss Belvedere). Ma jednak bardziej kameralny charakter, brak mu rozmachu jarmarku w Schönbrunn.
Weihnachtsdorf vor dem Schloss Belvedere
barokowe otoczenie cechuje świąteczną wioskę
Weihnachtsdorf vor dem Schloss Belvedere
Zupełnie odmienny charakter ma wioska świąteczna w kampusie Uniwersytetu Wiedeńskiego, przy Spitalgasse (Weihnachtsdorf altes AKH). Ulokowana na podwórku kampusu, zamknięta czterema pierzejami budynków, jest zupełnie niewidoczna z sąsiednich ulic. Dlatego nie ma tu przypadkowych turystów. A w zasadzie nie ma tu w ogóle turystów. Przychodzą tu niemal wyłącznie mieszkańcy Wiednia. Jarmark nie ma takiego rozmachu i bogatego wystroju, jak pozostałe. Więcej tu też atrakcji nastawionych na młodszą część wiedeńczyków, stąd w ciągu dnia przechadza się tu sporo rodziców z dziećmi. Po zgiełku innych jarmarków, można tu zaznać trochę spokoju.
Weihnachtsdorf altes AKH
Weihnachtsdorf altes AKH
nie ma takiego rozmachu i bogatego wystroju
Swój kiermasz świąteczny, a w zasadzie kiermasz zimowy (Wintermarkt am Riesenradplatz) ma też wesołe miasteczko na Praterze, tuż pod Diabelskim Młynem. Jest to jednak zdecydowanie najskromniejszy jarmark, a atmosfera jest tu raczej mało świąteczna. Jeśli mielibyśmy zrezygnować z któregoś świątecznego jarmarku, ten będzie zdecydowanie na pierwszym miejscu.
Wintermarkt am Riesenradplatz
Wintermarkt am Riesenradplatz
atmosfera jest tu raczej mało świąteczna
Poza wyżej opisanymi, w różnych dzielnicach miasta organizowane są jeszcze inne pomniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, do których nie udało nam się jeszcze trafić. Z roku na rok powstają też kolejne, nowe świąteczne wioski. Dlatego w ten bożonarodzeniowy czas ciągle pozostaje jeszcze do odkrycia wiele ciekawych zakątków Wiednia.
Wiedeńskie jarmarki są czynne już od połowy listopada, początkowo będąc w zasadzie jarmarkami adwentowymi, później stając się jarmarkami bożonarodzeniowymi. Wszystkie zapraszają co najmniej do Bożego Narodzenia, kiedy to większość kończy działalność. Kilka jednak funkcjonuje aż do Nowego Roku lub nawet do święta Trzech Króli.
Na koniec praktyczna uwaga. Jeśli to możliwe, nie przyjeżdżajcie na wiedeńskie jarmarki w weekend. Od piątkowego wieczora na głównych jarmarkach są wówczas niezliczone ilości turystów. Już w ciągu dnia z trudem można przecisnąć się przez tłum, a z każdą kolejną godziną jest tylko gorzej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O kopalniach na Węgrzech – Centralne Muzeum Górnictwa w Sopron ⑩

Czy wiecie, że przez kilka wieków w epoce średniowiecza na Węgrzech miało miejsce 30-35% światowego wydobycia złota? Węgry były wówczas liczącym się ośrodkiem górniczym. Choć z górnictwa węgierskiego pozostało już niewiele, to nadal w całym kraju można znaleźć pamiątki dawnej świetności tej branży. My znaleźliśmy niezwykle interesujące ślady górnictwa węglowego w Sopron. Właśnie tutaj, w Górach Sporońskich (Soproni-Hegyseg), przez 200 lat znajdował się największy ośrodek górnictwa węglowego w kraju. Według legendy w 1753 r. pasterz ze wsi Bánfalva znalazł „palące się kamienie”, czyli węgiel. W 1789 r. we wsi Brennbergbánya założono kopalnię, która działała do 1952 r. Tutejsza kopalnia była najgłębsza na Węgrzech. W budynku maszyny wyciągowej znajduje się niewielkie muzeum górnictwa (Bányászati Emlékház). Pokonaliśmy sporo kilometrów krętą górską drogą, wąską i niebezpieczną w czasie ulewy, która nam towarzyszyła, by odnaleźć to muzeum. Po kilkakrotnym wpadaniu w ślepe odnogi drogi, z…

Dwa kamieniołomy (Węgry/Austria) ⑧ i ③

Czy kamieniołomy mogą być interesującym celem turysty nie będącego fascynatem geologii? Próbujemy się o tym przekonać podczas wyjazdu do Burgenlandu, krainy na granicy Austrii i Węgier. Tu, po dwóch stronach granicy, można zwiedzić dwa kamieniołomy.
Na początek zajrzyjmy do kamieniołomu węgierskiego. Tuż obok Sopron, jednego z największych węgierskich miast, położona jest miejscowość Fertőrákos. W jej zachodniej części, tuż obok drogi, znajduje się parking i wejście do kamieniołomu Fertőrákosi Kofejto. Od wejścia kierujemy się w górę na ścieżkę prowadzącą łąkami wokół kamieniołomu. W kierunku północnym roztacza się stąd widok na Jezioro Nezyderskie. Wąski pasek jeziora (jesteśmy zbyt nisko, by dojrzeć rozległość tego największego jeziora Austrii rozciągającego się na długości 34 km, z czego niewielka część znajduje się na Węgrzech) obramowany jest niskim pasmem wzgórz wyznaczającym północną granicę Burgenlandu. Przed jeziorem, po jego węgierskiej stronie, widać rozległy obszar nieuży…

Austriackie morze – Neusiedler See ⑧

Stepowe jezioro w alpejskim kraju? To może wydawać się niewiarygodne, ale jest jak najbardziej prawdziwe. I to kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju. Choć podręczniki geografii podają, że największym jeziorem Austrii jest Jezioro Bodeńskie, to można śmiało nadać ten tytuł właśnie Jezioru Nezyderskiemu (Neusiedler See).Dużo większe Jezioro Bodeńskie, tylko w niewielkim fragmencie leży na terenie Austrii. Co prawda Neusiedler See również jest jeziorem granicznym, ale zdecydowanie większa jego część należy do Austrii (reszta do Węgier). Ponad 30 km długości i kilka km szerokości. Około 1,4 razy większe od największego jeziora (Śniardwy) w Polsce. Prawdopodobnie najlepsze miejsce na letni wypoczynek nad wodą na terenie Austrii, co powoduje, że latem wszystkie okoliczne ośrodki wypoczynkowe są przepełnione. Jezioro jest płytkie, w najgłębszym miejscu nie przekracza 2 m, dlatego jego wody są nieprzejrzyste. Ponadto zdecydowana większość jego brzegów jest porośnięta trzcinowiskami. Z t…